A kurzus célja az, hogy bemutassa a digitális formában elérhető orvosi képek feldolgozása során használt matematikai- és informatikai alapfogalmakat, valamint a képfeldolgozás folyamatának elemi lépéseit. Az elméleti tananyag elsajátítását ellenőrző kérdések és tesztek segítik, míg a gyakorlatban használt módszerek megismeréséhez szabadon letölthető program, valamint az ehhez kapcsolódó demonstrációs adat és dokumentáció használható.

A kurzus tananyaga a Nukleáris Medicina Intézetben kidolgozott képfeldolgozási gyakorlatok segédanyagaiból áll. Jelenlegi formájában nem egyetlen gyakorlat, hanem több, egymástól függetlenül meghírdetett képfeldolgozással kapcsolatos kurzus (Radiográfus, ÁOK, IK) anyagának “gyűjtő helye”. Az elméleti tananyag elsajátítását ellenőrző kérdések és tesztek segítik, míg a gyakorlatok során megismert módszerek elsajátításához szabadon letölthető programok, az ezekhez kapcsolódó demonstrációs adatok és dokumentumok használhatók.
A kurzus segítségével azokat a matematikai módszereket lehet megismerni, amelyek segítségével a metszetképalkotó orvosi berendezések (SPECT, PET, CT, MRI) képeit előállítják. A módszertani alapok mellett külön fejezet mutatja be az alkalmazás, azaz az implementáció szempontjából fontos informatikai problémákat és a megoldásukhoz használatos programozás-technikai eszközöket. A tananyagban - a szélesebb körű használhatóság céljából - megtalálhatók a komoly matematikai ismereteket igénylő fejezetek, a kevesebb matematikai jártasságot feltételező leírások és demonstrációs modulok is. Az elméleti tananyag elsajátítását ellenőrző kérdések és tesztek segítik, míg a gyakorlatban használt módszerek megismeréséhez szabadon letölthető program, valamint az ehhez kapcsolódó demonstrációs adat és dokumentum használható.

Az R egy dinamikusan fejlődő, szabadon elérhető programozási nyelv, amelyet elsősorban statisztikai számítások szkript szintű támogatására fejlesztettek ki. Mint alaprendszer megfelelő keretet biztosít speciális adatfeldolgozási csomagok kidolgozására és web-en keresztüli publikálására. Ennek köszönhetően sok olyan „R-csomag” is létezik, amelyek a klinikai és molekuláris biológiai mérési adatok feldolgozáshoz, professzionális megjelenítéséhez hasznosak lehetnek.